Estetik Gülüş Tasarımı

Estetik diş hekimliği, bilim ve sanatın harmonisinin gülüşünüzle buluşturan dental tedavi konseptidir. Sadece kozmetik yaklaşımdan çok daha fazlasıdır. Gülüşünüze sizin imzanızı atacak doğal, yüzünüzle ve karakterinizle bütünsel uyumlu görünüme sahip, güzel dişler kazandırırken, aynı zamanda diş sağlığınız ve işlevi için en uygun çözümleri sunar. Gülüş tasarımı, estetik diş hekimliğinin zirvesidir.

GÜLÜŞ TASARIMI

Estetik gülüş tasarımının vizajist yaklaşımla ana hedefi size sizinle mükemmel uyum içinde olan dişler tasarlamaktır.

Bu yaklaşımla gülüş tasarımı; ağız ve çevresi dokuların, dişlerin, dudakların, kasların, iskelet yapının eklemlerin denge ve ahenkle işlev gördüğü yüzünüzle karakterinizle tam olarak uyumlu dişleri ifade eder.

Sağlıklı ve göz alıcı bir gülüş için bu uyumu yakalayabilmek amacıyla geliştirilen tedavi konsepti olan estetik dişhekimliğinin ana hedefi ve zirvesi gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımının da ana çalışma alanı dişlerdir. Dişlerin insan sağlığında büyük ve vazgeçilmez bir rolu vardır; sindirimin ilk adımı olan çiğneme ve iletişim için vazgeçilmez olan konuşma gibi eylemlerin yürütülmesinde de büyük rol oynamaktadır. Bu temel ihtiyaçları karşılayan dişler, bunların yanı sıra etkileyici bir gülümsemenin başrol oyuncusudur.

 Etkileyici bir gülüşe sahip olmak hepimiz için önemlidir. Gülümseme aslında sosyalleşme ve iletişimin önemli bir parçasıdır. Estetik bir gülüş  tasarımının önemi, mükemmel bir gülümsemeye sahip olan insanları unutmanın ne kadar zor olduğunu düşündüğümüzde bir kez daha ortaya çıkar.

Gülümseme sizi siz yapan detayları en güzel ifade etme kabiliyetidir. Sizi tanımlayan size özgü karakteristik  bir ifadedir.  Sizin toplumdaki imzanız gibidir.

Gülümseme Tasarımını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Estetik bir gülüşün harmonisazyonu yüz ve diş kompozisyonun mükemmel entegrasyonunudur.

Herkesin gülümsemesi ve diş yapısı farklı olacağından ihtiyaçları ve tasarımları da farklı olacaktır. Yaşın gülümseme tasarımına etkisi oldukça yüksektir. Yaşa bağlı değişiklikler ve renk farklılıkları, gülümseme tasarımı sırasında daha iyi sonuçlar elde etmek için diş beyazlatma ve cilalama gibi uygulamaları kullanma ihtiyacını belirler. Erkekler ve kadınlar farklı diş ve ağız yapısına sahip olduklarından, gülüş tasarımında da farklılıklar olacaktır. Cinsiyet ve yaş gibi temel faktörlere ek olarak, şekil, konum ve hizalama gibi dişlerin bireysel özellikleri de estetik gülümseme tasarımında farklı uygulamalar yapılmasını gerektirebilir. Estetik gülüş tasarımı için kişiden kişiye değişen diseti  yapısı da çok önemlidir. Beyaz ve pürüzsüz dişler tek başına mükemmel bir gülümseme sağlayamaz. Diş etleri de pembe ve sağlıklı olmalıdır.

Estetik Gülümseme Tasarım Uygulamaları

Mükemmel bir gülüş için gerekli uygulamalar kişiden kişiye değişir. Dişlerdeki kırıklar ve çatlaklar bonding uygulaması ile düzeltilebilir. Bu prosedür aynı zamanda yükseklik farkı olan dişlere veya boşluklu dişlere de uygulanır.  Diş beyazlatma uygulaması estetik gülümsemeler için vazgeçilmezdir, çünkü koyu renkli ve farklı diş rengi, mükemmel bir gülümsemenin en büyük eksisi olacaktır. 

Gülüş tasarımında kullanılan  temel tedavi seçenekleri

Porselen laminate veneer kron uygulamaları;

Estetik diş hekimliğinde en sık kullanılan uygulamalardan biridi . Bu uygulama ince porselen yapıların  dişinizin ön yüzeyine yapıştırılması ile gerçekleştirilir.  Laminete veneer kron uygulamalari  koruyucu ve kolaydır; son derece  doğal bir estetik görünüm sağlar.

  • Kompozid laminate veneer uygulamaları
  • Empress porselen ve Zirkonyum porselen uygulamaları
  • Estetik dolgular ; Kompozit beyaz diş renginde dolgular ve bonding uygulamaları
  • Porselen dolgu uygulamaları (inley-onley)
  • Diş eti estetiği (pembe estetik );  Gingivektomi (diş eti kısaltma), Gingivoplasti (diş eti kontur düzeltmesi) gibi tedavileri içerir.
  • Diş beyazlatma (Diş ağartma, Bleaching)

Gülüş Tasarımında  Hangi Kriterlere Dikkat Edilir? Ve nasıl yapılır?

Gülüş tasarımında en önemli nokta  hastanın estetik beklentilerini doğru olarak algılayıp ve ihtiyaçlarını doğru belirleyip çözümü hastaya sunmaktır.

İlk işlem olarak hastanın fotografları çekilir ve ağız içi modeler (ölçü alınarak elde edilir)

Hasta ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde ana problemler belirlenir ve öncelikli olarak modelsel planlamalar yapılır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümler yapılır, yüz şekline uyum hesaplanır. Tedavi sonrasında sağlanabilecek  en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına göre aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya uygulanır ve birlikte estetik bir değerlendirme yapılır.

Planlamalar tamamlandıktan sonra ortodontik tedavi ihtiyaci olup olmadığı değerlendirilir. Eğer ihtiyaç yoksa ikinci aşama gingival yani dişeti seviyelerinin harmonizasyonu işlemidir; eğer ihtiyaç varsa diş etlerinde var olan seviye bozuklukları gingivoplasti işlemi ile düzenlenir.

Diş eksikliklerinin bulunduğu bir durum söz konusu ise  eksik diş bölgesinin ihtiyacına göre planlanan implant işlemleri ve gerekli görülen diğer cerrahi uygulamalar gerçekleştirilir. Eger implant uygulaması yapmayacaksak bu alanlara köprü protezi planlamaları yapılır.

Cerrahi uygulamaların iyileşme dönemleri tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyulması halinde diş beyazlatma işlemleri uygulanır.

Tüm bu aşamalardan sonra dişlerde var olan görsel ve biçimsel bozukluklar kimi zaman estetik kompozit dolgular aracılığıyla giderilir. Bu yöntemin yeterli gelmediği durumlarda porselen lamine ve kaplamalar ile zirkonyum kaplamalar devreye girer.

Porselen lamine uygulamaları için genellikle dişlerde ya hiç aşındırma yapılmaz ya da minimal seviyede aşındırmalar gerçekleştirilir.

Eğer porselen veya  zirkonyum uygulamalar uygun görüldüyse aşamalar sırasında provalar yaparak nihai protezin son hali hastanin fikri alınarak en uygun estetik formasyonda hazırlanır.

 Bütün bu diş eti ve diş uygulamaları esnasında ve provalarda dudak şekli, yüz şekli, kişinin yüz mimikleri, dudağının hareket şekli, saç rengi, göz rengi, ten rengi ve dokusu ve yüz konturları, facial simetri, diş eti görünürlülüğü değerlendirilerek hedeflenen estetik tasarıma ulaşılır.

Gülüş tasarımı sırasında medikal estetik uygulamalardan da yararlanmak gerekebilir. Dudak ve yüz bölgelerine yapılan dermal dolgu, botoks, endopeel gibi  uygulamaların da ilavesiyle  yüzle mükemmel harmonide bir  gülüş yaratılabilir.